آشنايی با گاز طبيعی

natural-gas

منشاء طبیعی :

بقایای گیاهان و جانورانی كه اجساد آنها طی میلیونها سال به قسمت های زیرین دریاچه ها و اقیانوسهای قدیمی رانده شده بتدریج تجزیه و به صورت عناصر آلی درآمده وبراثرفشارو گرمای درونی زمین به نفت وگاز تبدیل و در مخازن زیرزمینی و در عمق سه تا چهار هزار متری و با فشار حدود چند صد اتمسفر ذخیره گردیده است .

پالایش و آماده سازی طبیعی :

برای مصرف طبیعی به هنگام استخراج دارای ناخالصی هایی مانند شن و ماسه ، آب شور و ;گازهای اسیدی می باشد كه در پالایشگاههای تصفیه شده و به صورت قابل مصرف در می آید . پالایش شده از طریق خطوط لوله انتقال فشار قوی ;به شهرها و مراكز مصرف منتقل می شود .

مشخصات گاز طبیعی :

گاز طبیعی گازی است بی رنگ ، بی بو و سبك تر از هوا . برای تشخیص نشت گاز ،در ایستگاههای دروازه ورودی شهرها به آن مواد بودار كننده اضافه می كنند تا ایمنی مصرف كنندگان گاز طبیعی تامین گردد . گاز طبیعی مورد استفاده در استان خراسان از مخازن گازی سرخس تامین می گردد و 98 درصد آن را گازمتان تشكیل می دهد (CH4). ارزش حرارتی هر متر مكعب گاز طبیعی تقریبامعادل ارزش حرارتی یك لیتر نفت سفید می باشد .

عوامل موثر بر سوخت كامل گاز طبیعی و استفاده بهینه از آن :

تامین هوای كافی برای سوخت كامل گاز . هر متر مكعب هنگام سوختن نیاز به حدود10 متر مكعب هوا دارد و هرچه شعله آبی رنگ تر باشد نشاندهنده رسیدن هوای كافی برا ی سوخت می باشد.

– استفاده از فیلتر گاز در وسایل گاز سوز و تمیز كردن به موقع آن

– استفاده از كلاهك تعدیل جریان محصولات احتراق در وسایل گاز سوز

– انتخاب ظرفیت (قطر) مناسب برای دودكش ها

– عایقكاری صحیح مخزن آبگرمكن و منبع دوجداره تبدیل انرژی در موتورخانه ها و عایقكاری منبع انبساط در پشت بام‌ها

– بیشترین اتلاف انرژی حرارتی در ساختمانها از طریق پنجره ها می باشد لذا بكارگیری مصالح ساختمانی مناسب و استفاده از پنجرههای دو جداره دركاهش مصرف انرژی بسیارموثر می باشد .

 


 نکات ضروری درباره گاز , نکات ایمنی در مورد گاز , تعمیر فر برقی یا گازی , تعمیرگاه آ.ا.گ , تعمیرگاه مجاز آاگ

مطالب تصادفی

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید۷۷۸۹۲۵۵۹

۰۹۱۲۲۸۵۰۴۴۵