آیا می توان ظرفشویی را به آب داغ بست ؟

Rate this post

آیا می توان ظرفشویی را به آب داغ بست

ماشین ظرفشویی به آب داغ نیاز دارد یا سرد و یا می شه از هر دو استفاده کرد یا نه ؟

ابتدا باید به این نکته اذعان کرد که لوله‌کشی ماشین لباسشویی و لوله‌کشی ماشین ظرفشویی عموما به یک شیوه انجام می‌شود و تغییرات زیادی نسبت به هم ندارند ولی به منظور اطلاع بیشتر مبحث لوله‌کشی این دو بصورت اختصاصی موضوع لوله‌کشی ماشین ظرفشویی را با هم مرور می کنیم.

 در آشپزخانه باید حداقل ۴ خروجی آب در نظر گرفته شود . در واقع بسته به بزرگی و کوچکی آشپرخانه حداقل یک کفشور و شاید بیشتر در کف آشپزخانه در نظر می‌گرفتیم و یک خروجی برای سینک ظرفشویی و یک خروجی برای ماشین لباسشویی .

اما امروزه به دلیل اینکه مردم اغلب از ماشین ظرفشویی هم استفاده می‌کنند باید در طراحی آشپزخانه در درجه اول جانمایی ما برای ماشین ظرفشویی باشد و در صورتی که فضای کافی داریم جایی هم برای ماشین لباسشویی در نظر بگیریم .

منظور اینکه ممکن است در برخی از خانه‌ها فشار کافی در آشپزخانه نباشد که بخواهیم هر دو را در این محیط تعبیه کنیم. به همین دلیل اگر قرار باشد از بین ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی یکی را در جایی دیگر جانمایی کنیم آن ماشین لباسشویی خواهد بود .

در نتیجه در شرایط عمومی ما به غیر از سینک باید دو خروجی فاضلاب دیواری برای ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی هم پیش‌بینی کنیم .

 

نحوه لوله‌کشی فاضلاب ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی برای اینکه به راحتی بتوانند آب خود را تخلیه کنند نیاز به یک راه فاضلاب مستقل دارند . البته در برخی از مواقع ممکن است از یک راه فاضلاب مشترک با ماشین لباسشویی و یا سینک استفاده کنند .

بنابراین در زمان لوله‌کشی فاضلاب مجری تاسیسات و لوله‌کش خانه باید در منطقه تعیین شده یک فاضلاب دیواری در ارتفاع ۴۵ سانتی‌متری از کف ساختمان در نظر بگیرد.

در اصل استاندارد ارتفاع لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی ۴۵ سانتی‌متر است که گاهی کمتر یعنی تا ۴۰ سانتی‌متر هم دیده می‌شود و حتی چند سانتی‌متر بلند‌تر یعنی نهایتا ۳ تا ۵ سانتی‌متر هم باز مشکل ساز نیست

قطر لوله اصلی فاضلاب را باید ۴۵ در نظر بگیرید و نیازی به قطر بیشتر ندارد.

همانگونه که در مقاله طریقه لوله‌کشی فاضلاب ماشین لباسشویی توضیح داده شد ارتفاع گفته شده برای لوله فاضلاب از کف تمام شده ساخت در نظر گرفته می‌شود.

بنابراین لوله‌کش ساختمان باید ارتفاع کف سازی و ارتفاع سقف ساختمان را هم مد نظر قرار دهد.

در هنگام لوله‌کشی فاضلاب ساختمان در آشپرخانه باید از رایز اصلی آب ساختمان یک رایزر برای آشپزخانه منظور شود و تمامی انشعاب‌های مورد نیاز از جمله انشعاب لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی به این رایزر اتصال داده شود و نباید لوله اصلی فاضلاب ماشین ظرفشویی بصورت مشترک با سایر مصرفی‌ها طراحی شود.

بر روی سه راهی خروجی آب فاضلاب ماشین ظرفشویی باید حتما لوله ونت و یا هواکش در نظر گرفته شود چرا که آب آلوده ماشین ظرفشویی اغلب چرب است و به راحتی بو می‌افتد و اگر به درستی ونت طراحی نشده باشد و یا ونت در فاصله با این مصرفی منظور شود نمی‌تواند به خوبی بو را تهویه و این بو از خود لوله و ماشین ظرفشویی در ساختمان منتشر می‌شود

به دلیل اینکه لوله‌کشی فاضلاب روکار در درون کابینت‌ها انجام می‌شود معمولا نگرانی از نمای بد نخواهید داشت.

ضمن اینکه لوله‌کشی فاضلاب روکار برای ماشین ظرفشویی الزاما نباید با لوله با قطر ۴۵ باشد در این حالت استفاده از لوله با قطر کمتر مثلا ۴۰ هم مناسب است.

نکته دیگر در لوله‌کشی فاضلاب روکار ماشین ظرفشویی یا لباسشویی اینکه شما می توانید از لوله تک لایه و یا پلیمری هم برای این کار درست مانند لوله فاضلاب کولرگازی استفاده کنید.

ضمن اینکه با یک برش حرفه‌ای می‌توانید لوله پلیمری را از درون دیوار طراحی و به واسطه یک زانو در محل نصب ماشین ظرفشویی تعبیه و سر دیگر لوله را به لوله فاضلاب سینک و یا ماشین لباسشویی اتصال دهید.

این کار تخصصی است و بهتر است لوله‌کش ماهر و آشنا به لوله‌کشی فاضالب ساختمان این کار را انجام دهد

 

لوله‌کشی آب گرم و سرد ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی دارای یک ورودی آب سرد و یک ورود آب گرم در برخی مدل‌ها و دارای تنها یک ورودی آب در برخی مدل‌های دیگر هستند.

مدل‌هایی که تنها یک ورودی آب دارند خودشان مجهز به هیتر یا گرم کننده هستند.

از این رو نیازی به آب گرم ندارند ولی مدل‌هایی که دو ورودی دارند معمولا با استفاده از رنگ آب ورودی آب سرد و با استفاده از رنگ قرمز ورودی آب گرم را مشخص کرده‌اند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که در هر صورت استاد لوله‌کش باید در محل نصب ماشین ظرفشویی یک انشعاب از لوله سرد و یک انشعاب از لوله گرم تعبیه نماید. از این رو باید در بالای لوله فاضلاب ماشین لباسشویی یک انشعاب از هر دو این لوله‌ها کشیده شوند .

همانند فاصله تعریف شده در مقاله فاصله تجهیزات بهداشتی ساختمان باید شیرهای پیسوار در فاصله و ارتفاع ۵۵ تا ۶۰ سانتی‌متری از سطح زمین برای ماشین ظرفشویی کشیده شوند.

انشعاب آب گرم و سرد روی خروجی فاضلاب بصورت روکار

تفاوتی ندارد برای لوله‌کشی آب گرم و سرد ساختمان از چه نوع لوله‌ای استفاده شده باشد و یا این لوله‌کشی از کف ساختمان اجرا شده باشد یا بصورت لوله‌کشی زیرسقفی ساختمان باشد. آنچه که مهم است این است که ارتفاع در هر روش و با هر نوع لوله‌ای باید رعایت شود.

در لوله‌کشی آب به روش کلکتوری معمولا انشعاب آب مجزا برای ماشین ظرفشویی در نظر گرفته نمی‌شود و لوله‌های آب گرم و سرد ماشین ظرفشویی از انشعاب ماشین لباسشویی و یا سایر مصرفی‌های دیگر در آشپزخانه گرفته می‌شود ولی اگر در هر صورت در آشپرخانه تنها انشعاب ما انشعاب آب سینک ظرفشویی بود بهتر است یک انشعاب جداگانه برای ماشین ظرفشویی دیده شود.

مناسب‌ترین قطر لوله‌کشی آب گرم و سرد ماشین ظرفشویی قطر۱۶در لوله‌های ۵ لایه و لوله یک دوم در لوله‌کشی گالوانیزه می‌باشد

 

اگر لوله‌کشی آب گرم و سرد برای ماشین ظرفوشیی در آشپزخانه پیش‌بینی نشده باشد

برای آشپزخانه‌هایی که از قبل لوله‌کشی آب گرم و سرد برای ماشین ظرفشویی را ندارند باید لوله‌کشی رو کار انجام شود. بهترین حالت این است که اگر لوله‌کشی ما از نوع کلکتوری می‌باشد یک انشعاب روکار برای آب گرم و سرد برای ماشین ظرفشویی انجام شود.

اما اگر لوله‌کشی از نوع کلکتوری نیست باید در صورت نزدیک بودن مکان نصب ماشین ظرفشویی به لوله‌های اصلی آب گرم و سرد یک انشعاب بوسیله سه راهی از لوله‌های اصلی گرفته شود و اگر لوله‌کشی دورتر بود و به منظور صرفه‌جویی در مصرف لوله بوسیله سه راهی از شیرهای آب گرم و سرد سینک ظرفشویی انشعاب گرفته شود

اتصال آب ماشین ظرفشویی

همانگونه که توضیح داده شد ماشین ظرفشویی یا یک ورودی آب نیاز دارد و یا دو ورودی آب.

اگر ماشین ظرفشویی تنها یک ورودی نیاز داشت کار ساده است و تنها باید با اتصال شیلنگ به محل مربوطه در ماشین ظرفشویی، اگر شیلنگ متصل نشده، سمت دیگر ماشین ظرفشویی را به آب سرد اتصال دهید. این ماشین‌ها خودشان فرآیند گرم کردن آب را انجام می‌دهند.

اما اگر یک ورودی آب سرد و یک ورودی آب گرم داشته باشیم باید با استفاده از علامت رنگی روی ماشین ظرفشویی ورودی سرد و گرم را مشخص کنیم. ورودی سرد آبی رنگ و گرم قرمز رنگ است. اتصال شیلنگ‌ها را به خود ماشین ظرفشویی و شیرهای پیسوار انجام می‌دهید و ماشین ظرفشویی تراز می کنید.

تنها نکته مهم در اتصال این شیرها این است که در انتخاب ورودی اشتباه نکنید و در ضمن شیلنگ‌ها تا نشود .

 

اتصال لوله خروجی ماشین ظرفشویی به فاضلاب

لوله خروجی فاضلاب ماشین ظرفشویی از نوع خرطومی و یا لاستیکی است. این لوله در بر خلاف لوله‌های آب گرم و سرد که در بالای مااشین ظرفشویی هستند در پایین‌ترین قسمت ماشین اتصال داده شده است .

گفتیم که یا باید این لوله به سیفون ظرفشویی بصورت مشترک اتصال داده شود که در این حالت باید سیفون سینک ظرفشویی این قابلیت را داشته باشد که چند ورودی به آن وصل شود. حال اگر این قابلیت را نداشت باید ابتدا سیفون زیر ظرفشویی را عوض کنید .

معمولا این سیفون ها جایی خالی دارند که بلا استفاده است و با مهره و واشر مخصوص بسته شده است.

در هنگام اتصال شیلنگ باید بوسیله مهره مربوطه و واشر به این راه سیفون اتصال داده شود

اما اگر لوله خروجی آب ماشین ظرفشویی را به فاضلاب اصلی حال روکار باشد یا از قبل کشیده شده باشد بخواهید اتصال دهید کافی است ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر لوله را وارد لوله اصلی فاضلاب کنید

و باید به شیلنگ حالت S بدهید تا بو وارد ساختمان نشود. سپس بوسیله لاستیک دربند فاضلاب روی آن را بپوشانید.

سپس اطراف لاستیک را با چسب سیلیکونی به خوبی آب‌بندی کنید

مطالب تصادفی

مطالب مرتبط

۰۹۱۲۲۸۵۰۴۴۵

22676638