فرق بین کولر آبی و گازی

Rate this post

split-ac-15-ton-bran-443720633

مقایسه کولرگازی و آبی

کولرهای گازی برخلاف کولرهای آبی رطوبت محیط را افزایش نمی‌دهد پس در مناطق مرطوب کارایی زیادی می‌توانند داشته باشند. ازاین‌جهت برای محیط‌های شرجی بسیار مناسب است.

 

کولرگازی نام مصطلح فارسی است که به کلیه دستگاه‌های شامل چرخه سرمایش مبتنی بر تراکم و انبساط گاز اطلاق می‌شود. نام انگلیسی این‌گونه تجهیزات Air Conditioner است.

دستگاه‌های سرمایشی موجود در ایران و مصارف برق آن‌ها

دستگاه‌های سرمایشی که در ایران مورداستفاده قرار می‌گیرند در نقاط مختلف متفاوت می‌باشند. ازجمله این دستگاه‌ها که عمدتاً در مناطق جنوب و شمال کشور به علت آب‌وهوای گرم و مرطوب مورداستفاده قرار می‌گیرند، کولرگازی می‌باشد.

حدود ۷۰ درصد از خانوارهای ایرانی در فصل گرما از کولرهای آبی  یا گازی برای خنک کردن محیط زندگی خود استفاده می‌کنند. توان کولرهای آبی در حدود ۵۰۰ وات و در مورد کولرهای گازی بالغ‌بر ۲۰۰۰ وات است.

کولرهای آبی در مناطقی که رطوبت هوا بالا است، مانند شمال و جنوب کشور از کارایی خوبی برخوردار نیستند، لذا در این مناطق از کولرهای گازی به‌طور گسترده استفاده می‌شود. لکن در مناطقی که شرایط آب و هوایی برای استفاده از کولرآبی مساعد است، استفاده از کولرگازی اشتباه است.

کاهش مصرف برق کولرآبی

در مورد کولرهای آبی نیز می‌توانید با رعایت مواردی مثل سایه‌بان مناسب برای کولر و استفاده از دور کند به‌جای روشن و خاموش کردن‌های پی‌درپی و استفاده از دور تند می‌توانید مصرف برق این کولرها را تا حد قابل‌توجهی کاهش دهید.

سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا) اعلام کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، الکترو موتورهای سوخته که مجدد سیم پیچی می شود، به ‌طور متوسط ۵۰ درصد مصرف برق کولر را افزایش می دهد.

در ضمن تفاوت اصلی کولرهای گازی و آبی علاوه بر ساختار و نظام کاری آن‌ها نبود ترموستات در سیستم کنترلی کولرآبی می‌باشد که بتواند زمان روشن بودن کولر را با توجه به دمای محیط مدیریت کند که این خود عیب بزرگی محسوب می‌شود و سبب می‌شود تا در فصول گرم مثل تابستان به علت روشن ماندن کولر در تمامی ساعات شب سبب سرماخوردگی و بیماری افراد استفاده‌کننده از این نوع کولر شود که البته کولرگازی این مشکل را ندارد و خوشبختانه این مشکل با استفاده از کلید هوشمند کولرآبی قابل‌حل می‌باشد.

عوامل مؤثر بر مصرف برق کولرگازی

مصرف بالای انرژی الکتریکی در کولرهای گازی، اهمیت بهینه‌سازی و کنترل مصرف انرژی الکتریکی را در این وسایل ایجاب می‌نماید.

مقدار انرژی مصرفی در کولرهای گازی تابع عوامل مختلفی است که از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر مصرف انرژی الکتریکی کولرهای گازی می‌توان به محل نصب، سرویس و نگهداری مناسب و تناسب ظرفیت برودتی کولر با فضای مورداستفاده (ازلحاظ مساحت، دما و رطوبت) اشاره نمود.

 

 

 

 

 

مطالب تصادفی

مطالب مرتبط

۰۹۱۲۲۸۵۰۴۴۵

22676638