کاربرد مایع جلادهنده یا روغن در ماشین ظرفشویی


مایع جلادهنده یا روغن جلادهنده در ماشین ظرفشویی چه کاربردی دارد ؟

 مایع جلادهنده از موادی تشکیل شده است که ترکیب ان ها باعث کاهش کشش سطحی آب می شود .

کشش سطحی در سطح خارجی قطرات آب وجود دارد و باعث کروی شدن آن ها شده و از پخش شدن قطره روی سطح جلوگیری می کند

جلادهنده به عنوان با اثری شیمیایی که بر آب می گذارد، از ایجاد شدن قطرات کروی جلوگیری کرده و آب را به صورت سطح نازک بر روی سطح ظروف در می آورد که به راحتی آبکشی و خشک می شود .

در نتیجه لکه هایی که بر اثر بخار شدن قطرات مانده بر سطح ظروف ایجاد می شوند، دیگر وجود نخواهند داشت .

در واقع جلادهنده قطرات آب را از بین می برد و خشک شدن ظرف ها را تسریع می کند و با این روش درخشندگی ظرف ها را افزایش می دهد.

اما چه جادویی پشت این کار وجود دارد؟ در اینجا موضوع کمی پیچیده و مبهم می شود .

گروه محیط زیستی که مسئول سلامت بودن محصولات است، جلادهنده های مختلف را مورد مطالعه قرار داده و به تعدادی از آن ها درجه F و به برخی دیگر درجه D داده است . درجه F نشان می دهد که در مورد محصول مورد نظر نگرانی زیادی وجود دارد و مواد تشکیل دهنده آن بیشترین پتانسیل را برای صدمه زدن به سلامتی و محیط زیست دارد.

درجه D نشان می دهد که احتمال اینکه محصول مورد نظر به سلامتی بدن و محیط زیست آسیب بزند زیاد است

موادی که باعث شده اند آن محصولات درجه F و D بگیرند عبارتند از :

سدیم تریپلی فسفات : سمیت عمومی محیط زیست

متیل کلرویزوتیازولینون : سازمان EPA امریکا این ماده را بسیار سمی برای آبزیان معرفی کرده است .

ماده ضد رسوب : سرطان زا، ایجاد مشکلات تنفسی، ایجاد مشکلات کلیه، آلوده کردن مزمن آب ها، ایجاد حساسیت ها و صدمه های پوستی

ترولوسن سدیم، دی هیدرات : آلوده کردن شدید آب ها، ایجاد مشکلات تنفسی، اثرات نامطلوب بر غدد درون ریز و باروری، سرطان زا، ایجاد مشکلات کلیه، اثر نامطلوب بر سیستم هضم غذا و دستگاه گوارش، اثر نا مطلوب بر سیستم عصبی، ایجاد حساسیت ها و صدمه های پوستی، اثر نامطلوب بر بینایی.

اکسی بنزون: اثرات نامطلوب بر غدد درون ریز و باروری مواد دیگری نیز وجود دارند که بسیاری از آن ها به علت آسیب زدن به پوست در این گروه قرار گرفته اند .

تعدادی از محصولات مطالعه شده، درجه A گرفتند که به این معنی ست که دارای فرمولاسیونی با پایه گیاهی دارند و مشکلی ندارند .

گاها توصیه می شود که به جای مایع جلا دهنده از سرکه سفید استفاده کنید. اما سرکه به علت شدت بالای اسیدی بودن، ممکن است در طولانی مدت ظروفتان را فرسوده کرده و به ماشین ظرفشویی صدمه بزنند .

مسئله این است که شاید اصلا به مایع جلادهنده و یا مشابه آن نیازی نداشته باشید .

البته این موضوع بستگی به ترکیبات معدنی آب منطقه شما و همچنین سلیقه شخصی  دارد. اگر بعد از شسته شدن ظرف ها توسط ماشین ظرفشویی لکه زیادی بر روی ظروف بلورتان مشاهده نکردید، این مرحله را به کلی نادیده بگیرید.

با این کار یکی از وسایل مورد نیاز خانه تان کم شده، بطری جلا دهنده کمتری استفاده می شود، مواد شیمیایی کمتری همراه با غذا به بدنتان راه پیدا می کند و محیط زیست کمتر مورد آسیب قرار می گیرد .

نحوه ریختن مایع جلادهنده در ظرفشویی

این بار نحوه ریختن مایع جلا دهنده در ظرفشویی را به صورت کامل شرح میدهیم .

در بالا با جلا دهنده به صورت کامل آشنا شدیم ، حالا به نحوه ریختن مایع در ظرفشویی میپردازیم

کاربرد مایع جلادهنده در ظرفشویی

در آموزشهای قبلی با نحوه ریختن نمک در ظرفشویی و قرص ماشین ظرفشویی آشنا شدیم ، اینجا نیز با مایع جلادهنده آشنا شدید ، حالا میخواهیم به کاربرد مایع جلا دهنده در ظرفشویی بپردازیم .

مایع جلادهنده در ۵ دقیقه آخر همراه با بخار آب به براق کردن ظروف میپردازند ، توجه فرمایید کف اگر مقدار مایع جلادهنده زیاد باشد ظرفها را خش می اندازد و اگر مقدار آن کم باشد باعث لکه دار شدن ظروف در ظرفها میشود .

حال به نحوه ریختن مایع جلا دهنده در ظرفشویی میپردازیم :

چه موقع نیاز به ریختن مایع جلا دهنده در ظرفشویی میباشد ؟

هر وقت با علامت اختصاری aid یا علامت زیر بر روی صفحه نمایش ظرفشویی خود مواجه شدید نیاز به ریختن مایع جلادهنده دارید .

جایگزین های مناسب برای مایع جلا دهنده

مایع جلادهنده ماده ای ست که نسبتا به تازگی جزئی از لوازم مورد نیاز خانه شده و نقش آن کمک به زودتر خشک شدن ظرف ها می باشد. جلا دهنده باعث می شود قطرات آب روی ظرف ها به صفحات پهن تبدیل شوند.

وقتی از جلا دهنده استفاده کرده باشید، در مرحله آبکشی ، زمانی که ماشین ظرفشویی آب داغ را روی ظرف ها اسپری می کند ، قطره ها کروی آب روی سطح ظروف تشکیل نمی شوند و در عوض از روی ظرف سر خورده، به پایین می افتند و با کمک پمپ تخلیه به بیرون می روند .

بسیاری از برندها، در تولید جلا دهنده از مواد شیمیایی مضر استفاده می کنند که بخشی از این مواد به ظرف ها چسبیده و وارد بدن می شوند و باقی مانده آن به بیرون ریخته شده و وارد محیط زیست می شود .

در صورتی که مایلید از مایع جلا دهنده استفاده کنید، بهتر است تحقیق کنید که کدام برند از مواد شیمیایی سمی کمتری استفاده می کند و یا از مواد دست ساز خانگی استفاده کنید .

سرکه

سرکه ماده ای طبیعی ست که برای بدن و محیط زیست ضرری ندارد. به علاوه، سرکه بسیار ارزان تر از جلا دهنده های شیمیایی است، در حالی که درخشندگی بسیاری به ظرف هایتان می دهد . نگران بوی سرکه نباشید. در پایان سیکل شستشوی ظرف هایتان، بویی ازسرکه حس نخواهید کرد.

سرکه علی رغم مزایایی که به عنوان یک جلا دهنده طبیعی دارد، معایبی نیز دارد. اسیدی بودن سرکه به مرور زمان ممکن است به بعضی قسمت های ماشین ظرفشویی آسیب برساند.

جایگزین های بهتر

راه های دیگری نیز برای خشک کردن ظرف ها و داشتن ظرف هایی بدون لکه وجود دارد. آلوین چان مدیر ارشد تولید در شرکت BooSH که کمپانی مادر ماشین ظرفشویی های بوش می باشد، معتقد است که کاربران ماشین ظرفشویی برای خشک کردن ظرف های خود از روش های گوناگونی می توانند استفاده کنند و سرکه تنها انتخاب آن ها نیست .

چان برای این کار روش های زیر را پیشنهاد کرده است:

 1. اگر نگران مواد شیمیایی مضر موجود در جلادهنده ها هستید، مقدار استفاده آن را تا حد ممکن پایین آورید . طبق تجربه خود می توانید کمترین مقداری که توانایی از بین بردن لکه های آب از روی ظرف ها را دارد، به دست بیاورید .
 2. از ماده نرم کننده آب استفاده کنید. بعضی ماشین ظرفشویی ها به این امکان مجهز هستند .
 3. از استفاده از جلا دهنده صرف نظر کنید. این کار پیشنهاد نمی شود اما اگر از جلا دهنده استفاده نکنید، ممکن است ماشین ظرفشویی کمبود آن را جبران کند. ماشین ظرفشویی های بوش وقتی مایع جلا دهنده موجود نباشد، دمای آب آبکشی را بالا برده و همچنین زمان آن را طولانی می کند.
 4. گذاشتن و برداشتن ظرف ها در ماشین ظرفشویی

نحوه قرار دادن ظرف ها در ماشین ظرفشویی بر طرز خشک شدن آن ها تاثیر می گذارد . از تماس ظرف ها با هم جلوگیری کنید . کاسه ها و ظرف های گود را در زاویه ای قرار دهید که آب در آن ها جمع نشود. همیشه اول قفسه پایینی را خالی کنید زیرا اگر آب در ظرف های قفسه بالا مانده باشد، بر روی ظروف پایین نمی ریزد.

نکاتی مهم از مایع جلادهنده ظرفشویی

 1.      هنگام خرید ماشین ظرفشویی باید به نکات مصرفی آن توجه کنید ، یکی از نکات آن برند مورد استفاده مایع جلادهنده برای ظرفشویی شما میباشد ( بیشر تولیدکننده های ماشین ظرفشویی از جمله بوش ، مایع جلادهنده فینیش را معرفی مینمایند )
 2.      هنگام خرید مایع جلادهنده ظرفشویی به تاریخ انقضاء آن توجه نمایید تا به ظروف شما آسیب نرساند . ( حداکثر زمان مایع جلادهنده ۲ سال میباشد . )
 3.      همه ماشین های ظرفشویی نیازی به مایع جلا دهنده ندارند ( ماشین ظرفشویی که خشک نمیکند نیازی به مایع ندارد
 4.      اگر ماشین ظرفشویی شما حالت خشک کن دارد و ظروف به خوبی خشک نمیشود ، شما نیاز به مایع جلادهنده بیشتری برای ظرفشویی خود دارید .
 5.      چنانچه مخزن خود را پر از مایع ظرفشویی نموده اید و تا ۱۵ ماه مصرف نکرده اید ، دیگر قابل استفاده نمی باشد و تاریخ مصرف آن به پایان رسیده است .
 6.      جالب است بدانید کار مایع جلادهنده ۵ دقیقه آخر شستشو انجام میشود و همراه با بخار آب ظروف را براق میکند .
 7.      اگر از قرص ماشین ظرفشویی فینیش کوانتوم استفاده میکنید دیگر نیازی به مایع جلادهنده ندارید .

توجه توجه : پس از استفاده متداوم مشتریان از مایع جلادهنده ظرفشویی فینیش ، ما نیز آن را به شما پیشنهاد میکنیم ، در نظر داشته باشید فروش ما به کل ایران میباشد و همچنین برای رفاه حال شما عزیزان به قیمت عمده حتی یک عدد به فروش میرسد 

مطالب تصادفی

مطالب مرتبط

۰۹۱۲۲۸۵۰۴۴۵

22676638